İstanbul Üniversitesi bünyesinde sadece İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin kalabildiği Fatih ilçesine bağlı Çapa’da  2 blok halinde yer alan Dr. Safiye Ali Öğrenci Yurdu hem erkek hem de kız öğrencilere konaklama imkanı sağlamaktadır. Yurtdun odaları 2 ve 3 kişilik olup, wc, banyo ve mutfak  her katta bulunmaktadır. 24 saat sıcak su, internet, çamaşırhane hizmeti ve etüt odası mevcuttur. İstanbul Tıp Fakültesi kampüsüne 50 metre mesafede, İstanbul Üniversitesi kampüslerine çok yakın konumdadır.

İstanbul Üniversitesi Dr. Safiye Ali Öğrenci Yurdu ücreti nedir?

Yurt ücreti aylık 500 TL’dir. İlk girişte verilecek depozito ücreti 1000 TL’dir.

İÜ SAĞLIK  KÜLTÜR ve SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI
Öğrenci Yurtlar Müdürlüğü
Telefon: +90 0212 635 09 38
E-posta: iuyurt@istanbul.edu.tr
Adres:  İÜ Dr. Safiye Ali Öğrenci Yurdu, Molla Gürani Mah. Dr. Ahmet Paşa Sokak No:19 Fatih/İSTANBUL

Dr. Safiye Ali Öğrenci Yurdu Başvuru & Kayıt

Yurda başvurular akademik takvimde belirtilen ve İstanbul Üniversitesi’nin duyurduğu tarihler online olarak yapılır. Öğrencilerin başvuru formlarında ki bilgiler, Yönetim Kurulunca saptanan ve Rektörlükçe onaylanan kriterlere göre puanlanır. Puanlama sonucuna göre yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin listesi ilan edilir.

Ailesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet eden öğrenciler öncelikli olarak değerlendirmeye alınır. Yurtlarda boş yer kalması durumunda ailenin ikamet adresi dikkate alınarak İstanbul içinden yapılacak başvurular da Yönetim Kurulunca değerlendirilir.

Yurtlara yerleşme hakkı kazanan öğrenciler, açıklanmış olan kayıt takviminde belirtilen tarihler arasında istenilen belgeleri tamamlayıp Yurt Müdürlüğüne teslim ederek kayıt yaptırırlar. Belirtilen tarihler arasında evraklarını tamamlamayanlar yerleşme hakkını kaybederler.